حضرت آیت الله استاد شیخ حسین انصاریان امروز در تاریخ بیست یکم فروردین ماه ۱۳۹۷ با حضور در محل خانه ای بی در تهران، این مکان را به قدوم مبارکشان مزین فرمودند.

حجت الاسلام هاشمی گلپایگانی، موسس خانه ای بی،  پس از استقبال از ایشان، خلاصه ای از عملکرد خانه ای بی را خدمت ایشان ارائه کردند و در ادامه حضرت آیت الله انصاریان با حضور در جمع بیماران پروانه ای و خانواده های آنان، به ایراد سخنرانی پرداختند.

ایشان سخنرانی خود را با این سوال آغاز کردند:

«آیا رنج، ناراحتی، تنگنا، بیماری، مشکلات اقتصادی، مشکلات جسمی در جهان امروز و دیروز، مخصوص یک جمعیت خاصی بوده؟یا اینکه این موارد عمومیت داشته؟ آیا این موارد فقط مخصوص مومنان بوده یا اینکه غیر مومنان نیز دچار این مشکلات می شده اند؟»

سپس در پاسخ فرمودند:

«در مراجعه به آیات قران و روایات اهل بیت(علیهما سلام) و تاریخ بشر، می بینیم این مشکلات و رنج ها کلا به تمام نوع بشر هجوم می آورده و به قول امیر المومنین(ع): در جهان از همه طرف تیر بلا می بارد. و هدف این تیر ها انسان است نه یک جمعیت خاص.

کسانی که دین و ایمان و تکیه گاهی مثل پروردگار مهربان عالم ندارند نمی توانند عمق و حقیقت مشکلات و بلایا را درک کنند اما کسی که اهل خدا و وحی و ائمه علیهما سلام است می داند و یقین دارد که اگر مشکلی سراغش آمده ،از هر نوعی که باشد، پروردگار عالم این مشکل را برای او، هم در دنیا و هم در آخرت، تبدیل به یک نعمت دائم ،ابدی و همیشگی خواهد کرد. لذا خداوند در قرآن نسبت به انواع مشکلات،  103 بار، دعوت به استقامت و حوصله و صبر کرده اند

حضرت آیت الله انصاریان در توصیه هایی فرمودند:

«سعی بکنید فشار مشکلات شما را از وعده های پروردگار و محبت هایش جدا نکند. پروردگار عالم محال است که بنده اش را از روی مصلحت، به مشکلی بر بیندازد در حالی که این مشکل را در قیامت برای آن بنده جبران نکند. لذا می بینیم که تمام مومنین در طول تاریخ در برابر مشکلات، به خدا دلگرمی داشته اند و در آخرت کار به جایی می رسد که عموم مردم آرزو می کنند که ای کاش در دنیا مثل بعضی از مومنین دچار مشکلاتی می شدند و از این ای کاش ها در قیامت زیاد است.

کسی که به خداوند اعتقاد و اعتماد دارد تحمل مشکلات برایش آسان است چرا که وعده ی خداوند در قرآن را دیده که فرموده اند: ان مع العسر یسرا. حتی خداوند تکرار کرده اند که: فان مع العصر یسری!  یعنی بنده من،  قطعا بدان که من این سختی ها را به پایت حساب خواهم کرد! مثل اباعبدلله الحسین (ع) در آن لحظاتی که تمام یاران با وفایش را در جلوی رویش شهید می کردند، می فرمود خداوندا خوشحالم که آنها را به پای من حساب میکنی!
با عنایت به این موارد، مشکلات را می شود با تکیه به وعده های خداوند در درون خود بشکنیم

این عارف فرزانه در ادامه بیاناتشان فرمودند:

«یکی از پیامبران اولوالعزم (ع)، رو به پروردگار عرضه داشتند: خدایا! کجا می توانیم طوری به تو نزدیک شویم که بینمان فاصله ای نباشد ؟ خداوند فرمودند کنار بستر بیمار مومن! من همیشه آنجا هستم.
نزدیک ترین مرحله به خدا در عیادت و پرستاری از بیمار است و نزدیک ترین مکان به خدا خانه ی بیماران مومن است.
از طرفی این افراد مومن زندگی خیلی شادی دارند. کسی که مومن است مشکلات برایش خرد کننده نیست چون می داند خداوند او را می بیند و می داند که در قیامت خداوند برایش جبران خواهد کرد.
از طرفی کفار هم دچار بلایای مختلف می شوند اما کسی که به خدا اعتقاد دارد در زمان مشکلات و بلایا با جان و دل آرامش خود را حفظ می کند. مانند امام حسین(ع) وقتی فرزندش علی اکبر(ع) به شهادت رسید فرمودند: خدایا این داغ به این خاطر که جلوی چشم تو برایم اتفاق افتاده برایم آسان است. چون قیامت برایم جبران خواهی کرد

حضرت آیت الله انصاریان در پایان فرمودند:

«بالاترین بلایا برای انبیا و امامان بوده. بعد از آنها مومنان درجه بالا و پس از آنها مابقی مومنین. بلا بین همه تقسیم شده است. حال، یک نفر داغ می بیند، یک نفر بیمار می شود، یک نفر زمین می خورد. این جریان عام است ولی در این جریان عام کسانی که خوب با آن برخورد می کنند اهل ایمان اند و لحظه و به لحظه مشکلات آنها برایشان در قیامت پاداش خواهد بود.زیرا رضایت از خدا بالاترین مرتبه است و کسی که از خدا راضی باشد قطعا خداوند نیز از او راضی خواهد بود

ایشان پس از ایراد سخنرانی با حضور در میان بیماران و شنیدن درد دل های آنان، آنها را مورد تفقد قرار دادند.

در پایان حضرت آیت الله انصاریان( دامت برکاته) پس از جلسه ای کوتاه با حجت الاسلام هاشمی، ضمن دعای خیر و آرزوی سلامتی برای بیماران مظلوم پروانه ای، در میان بدرقه بیماران و مسئولین خانه ای بی، این مکان را ترک کردند

 

حضور عالم ربانی، حضرت آیت الله استاد شیخ حسین انصاریان (دامت برکاته) در خانه ای بی

شاید این مطالب برای شما جالب باشند !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *